Kas notiek Eiropas kērlingā?
Apmeklējot dažu valstu kērlinga mājas lapas un pārrunājot notiekošo dažu valstu kērlingā ar šo valstu pārstāvjiem, radās doma šo informāciju apkopot un par to painformēt mūsu kērlingistus. Ja nu kādam interesē...

Pie mūsu tuvākajiem kaimiņiem Igaunijā ir noslēdzies čempionāts jauktajiem pāriem. Tā rezultātus var uztvert kā pārsteigumu, jo 7 pāru konkurencē uzvarēja Mihhail Vlassov un Jelizaveta Dmitrijeva, bet vairākkārtējie čempioni K.Lill / M.Lill palika ... pēdējā vietā. Tāpat pārsteidzoši, ka vīriešu izlases dalībnieki Harri Lill un Jan Anderson ar līdzspēlētājām ieņēma 5. un 6.vietas. Tā kā čempionāts norisinājās īsi pirms Eiropas čempionāta vīriešiem, tad var izdarīt secinājumu, ka nevar vienlaicīgi sekmīgi startēt tomēr nedaudz atšķirīgās disciplīnās.

Sieviešu čempionātā pēc diviem apļiem pirms izšķirīgajām cīņām četru komandu konkurencē vadībā ir iepriekšējo gadu čempiones Puhastusimport (skips K.Lill), bet vīriešiem piecu komandu konkurencē līderis ir vairākkārtējs Igaunijas čempions Cleanfix/Puhastusimport (skips M.Lill). Finālsacensības ir iekavējušās, jo laika apstākļi (lielais sals) tieši iespaido iespēju noskaidrot labākos...

Kā jau daudzi zināt, tad Lietuvas čempionāts norisināsies mūsu Kērlinga hallē no 11. līdz 13.martam. Ieeja bez maksas. :)

Somija. Interesanti, ka pēdējos gados pozitīvais Somijas kērlingā – sudraba medaļa Turīnas Olimpiskajās spēlēs, daudz komandu Somijas čempionātos, jaunā sešu celiņu halle Helsinkos (Oulunkuulā) nav stimulējis kērlinga spēles līmeņa paaugstināšanos, jo kā mēs zinām, tad abas valsts izlases nākamajā Eiropas čempionātā spēlēs B grupā.

Jaukto pāru čempionāta, kas norisinājās gadu mijā!!!, finālā brālis un māsa Kalle un Katja Kiiskinen sīvā cīņā apspēlēja vienu no Somijas kērlinga leģendām Markku Uusipaavalniemi pārī ar Eszter Juhasz. Savukārt sieviešu čempionātā uzvaru nosargāja esošās čempiones ar Ellen Vogt vadībā. Turpretim vīriešu čempionātā patiesi sīvā, vairāku līdzvērtīgu komandu cīņā uzvaru guva Markku Uussipaavalniemi komanda, kurš laikam kāro atgriezties Eiropas kērlinga elitē.

Citviet Skandināvijā, Zviedrijā, pāru cīņā uzvaru ir izcīnījis vīrs ar lielu pieredzi Anders Kraup, kurš neskaitāmus gadus ir bijis slavenā Peja Lindholm komandas rezervists un piedalījies visos lielākajos kērlinga pasākumos, iegūstot gan Eiropas, gan pasaules čempionātu zelta medaļas. Tagad viņam pirmā uzvara pārī ar savu meitu Sabina, kuri finālcīņā uzvarēja citu ģimenes pāri Hasselborg pēdējā endā „nozogot” uzvaru nesošo akmeni.

Sieviešu čempionātā Anna Hasselborg jau kopā ar Sabina, pārliecinoši ir izcīnījušas čempionu titulu un nesenās juniores (2010.gada pasaules čempiones) šī gada beigās pārstāvēs Zviedriju Eiropas čempionātā.

Pieminēšanas vērta ir fināla spēle turnīrā par tiesībām pārstāvēt Zviedriju šī gada pasaules čempionātā Esbjerg, Dānijā. Dramatiski izvērtās pēdējā enda pēdējais metiens. Šī brīža Eiropas čempiones ar Stina Viktorsson pie rezultāta 4:3 savā labā un tobrīd -1 spēles laukumā, veica metienu, kas izrādījās tik neveiksmīgs, ka iebīdīja vēl vienu akmeni pretiniecēm, līdz ar to 4:5 un uz pasaules čempionātu brauks pasaulslavenā Anette Norberg ar savu jauno komandu no Karlstad.

Vīriešiem jau atkārtoti uz pasaules čempionātu dosies Niklas Edin vadītā komanda, kas arī pārstāv CC Karlstad, kur 2012.gadā norisināsies Eiropas čempionāts kērlingā.

Dānija. Jaukto pāru konkurencē uzvarētāju tituls mums labi pazīstamajai Madeleine Dupont kopā ar Mikkel Krause. Sieviešu čempionātā pēc māsu Dupont un Jensen komandas izjukšanas, izskatās, ka nav līdzvērtīgu konkurentu Lene Nielsen komandai. Savukārt interesanti notikumi ir bijuši vīriešu čempionātā. Pagājušā gada Eiropas čempionāta pārsteiguma (sudraba medaļas) autors Rasmus Stjerne ir piekāpies... sava tēva Tommy komandai. Atgādināšu, ka Tommy Stjerne ir vairāku Eiropas un pasaules čempionātu medaļnieks un divkārtējs Colin Campbell balvas īpašnieks! Bet, tas nebūt neliecina, ka uz pasaules čempionātu dosies Tommy komanda, jo arī pirms Eiropas čempionāta, turnīrā par tiesībām spēlēt tur uzvarēja Tommy...

Kērlinga dzimtenē Skotijā, laikam norisinās visvairāk nacionālo čempionātu. Sākot no skolu čempionāta un beidzot ar senioru MIX čempionātu. Bet prestižākajā, vīriešu čempionātā „lielā dienā” bija atnākusi Tom Brewster komandai, kas finālā ar viena akmens starpību pieveica Sandy Reid komandu, bet pirms tam pusfinālā uzveica „lielo personu” David Murdoch, pēdējā endā ar „steel” paņemot vienu akmeni. Pēc divu Eiropas MIX komandu čempionu titulu izcīnīšanas Tom Brewster tagad būs iespēja samērot spēkus ar pasaules labākajām vīriešu komandām.

Sievietēm čempionātā dominē jaunā paaudze, jo no četrām „page” komandu skipiem, trīs ir 20-21 gadu jaunas!!! Sākot „page” turnīru no „3.vietas pozīcijas” un izcīnot trīs diezgan pārliecinošas uzvaras, čempionātā triumfēja Anna Sloan vadītā komanda. Tādējādi šī gada pasaules Universiādes uzvarētājas titulam pievienojot Skotijas čempiones titulu.

Atzīmēsim, ka pēdējo gadu līdere Eve Muirhead neiekļuva pat finālā.

Citā Eiropas kērlinga lielvalstī Šveicē, sieviešu konkurencē turpina jau ilglaicīgi dominēt Mirjam Ott komanda, kas arī šogad pieveica visas oponentes. Kaut arī pa ceļam uz titulu gadījās klupieni, viņas lielā pieredze un nosvērtība darīja savu.

Vīriešu turnīrs man radīja zināmu rēbusu, jo pēc priekšsacīkstēm labāko fināla sešniekā it kā neiekļuva (palika 7.vietā) Eiropas medaļnieks Christof Schwaller. Savukārt finālā viņa komanda parādījās. Un ne tikai parādījās, bet pārliecinoši pieveica visus konkurentus. Atzīmēšanas vērts ir Schwaller uzrādītais PAM vidējais rādītājs - 5.2 cm , ieskaitot 4 nulles!!! Latvijā pabijušais Pascal Hess ar savu komandu finišēja piektajā vietā.

Kā mēs zinām tad lielākajā Eiropas valstī Vācijā kērlings nav tas populārākais sports. Ar to varbūt arī ir izskaidrojams, ka sieviešu konkurencē jau nez kuro (vairāk kā 20!!!) gadu uzvar Andrea Schopp. Šī gada tituls četru komandu konkurencē atkal izcīnīts ļoti pārliecinoši. Kaut arī vīriem Vācijas čempionāts vēl priekšā, manuprāt, arī tur pārsteigumu nebūs un uzvarēs Andreas „Andy” Kap.

Krievija šobrīd dzīvo Eiropas čempionāta gaidās, kas pirmo reizi notiks Maskavā, kur cerams pozitīvi atzīmēsies arī mūsu izlases. Spilgts piemērs komandas (arī pāra) saskaņai jeb precīzāk tās trūkumam tika pieredzēts jaukto pāru čempionātā. Pasaules čempioni Yana Nekrasova un Petr Dron bija sadalījušies un kaut arī Yana spēlēja pārī ar vīru, abi dueti palika tālu aiz medaļu ieguvēju loka. Bet uzvarēja pieredzējušais Alexey Tselousov, kurš pirmo reizi Eiropas čempionātā ir piedalījies jau tālajā 1995.gadā. Sieviešu čempionātā šobrīd, pēc pirmā apļa cīņām viss bez pārsteigumiem, jo vadībā ir Ludmila Privivkova. Savukārt vīriešu cīņās visa intriga vēl priekšā.

Kā zināms, tad saules, picu un Ferrari zemes Itālijas kērlings šogad Eiropas čempionāta A grupā būs pārstāvēts gan ar sieviešu, gan vīriešu komandām. Ja vīriem tikpat droši kā Eiropas B grupā, arī savās mājās spēlē Joel Retornaz komanda, tad sievietēm nopelnīto iespēju uzspēlēt Eiropas A grupā ir nolēmusi izmantot Georgia Apollonio ar komandas biedrenēm.

Ungārijā kērlings šogad ir norisinājies laulātā pāra Ildiko Szekeres un Gyongyi Nagy zīmē. Jaukto pāru sacensībās viņi pierādīja, ka pagājušā gada neveiksme bija pārpratums. Savukārt, ja sieviešu konkurencē Ildiko vadītās komandas uzvara jau ir ierasta, tad Gyongyi jaunizveidotās komandas uzvara, atstājot iepriekšējā gada uzvarētājus tikai ceturtajā vietā, ir labi padarīta darba rezultāts.

Pie notikumiem Nīderlandes kērlingā ir jāatzīmē mums labi pazīstamās Neeleman ģimenes uzvara jaukto komandu čempionātā. Visu cieņu Wim, kurš Eiropas čempionātos ir atrādījies jau 1979.gadā (lūk, kāda uzticība kērlingam!), viņa sievai Els, dēlam Mark un meitai Marianne.

Rezumējot iepriekš uzrakstīto un pēdējā gada laikā pieredzēto un uzzināto, varu secināt, ka kērlings kļūst arvien fiziskāks. Kaut arī šobrīd Eiropas kērlingā ir vērojams līdzsvars starp jaunību (Zviedrija, Krievija, Norvēģija dāmām, Dānija, Skotija dāmām) un pieredzi (Šveice, Vācija, Skotija vīriem, Somija), tomēr virzība ir skaidri saprotama – kērlinga iemaņu apgūšana no 10-12 gadu vecuma, nopietns treniņu process t.sk. regulāri fiziskie treniņi, kvalificēti treneri, liels daudzums starptautisko turnīru un sīva konkurence savas valsts čempionātos. Manuprāt, iepriekš minētajam pievienojot „ārējos faktorus” - kvalitatīva treniņu vide un pilnvērtīgs finansiālais nodrošinājums, ir tās komponentes, kas dos iespēju arī Latvijas komandām ne vien piedalīties lielākajos kērlinga forumos, bet arī līdzvērtīgi cīnīties ar Eiropas grandiem.

Ar kērlingu „saslimušais” :) Ansis

Ģenerālsponsori


Atbalstītāji