Tiks aizvadīti pēdējie kvalifikācijas turnīri. Kā dzīvosim tālāk?

Kvalifikācijas turnīri vīriešiem, sievietēm un jauktajiem pāriem, kas tiks aizvadīti 2019.gada rudenī, būs pēdējie kvalifikācijas turnīri, kuros tiks noskaidrotas Latvijas izlases. Turpmāk izlases tiks noteiktas pēc Latvijas čempionātu rezultātiem.

2019.gada 7.augusta valdes sēdē ir apstiprināti jauni noteikumi, kas skar izlašu noteikšanas un finansēšanas kārtību. Ne visiem ir pacietība tos caurskatīt, tāpēc mēģināšu izskaidrot, kas turpmāk mainīsies.
 

Kā tiks noskaidrotas Latvijas izlases?

Vīriešu un sieviešu izlase

Šī būs pēdējā sezona, kad Latvijas izlase tiks noskaidrota Latvijas kvalifikācijas turnīrā. 2019.gada 2. – 6.oktobrī kvalifikācijas turnīrā piedalīsies iepriekšējā Latvijas čempionāta četras spēcīgākās vīriešu un četras stiprākās sieviešu komandas.

Šo sacensību uzvarētāji nodrošinās tiesības pārstāvēt valsti Pasaules kērlinga federācijas (PKF) rīkotajās sacensībās visā 2019./2020.gada sezonā. Piemēram, ja komanda Eiropas čempionātā startēs veiksmīgi un nodrošinās dalību pasaules čempionātā vai pasaules čempionātā kvalifikācijas turnīrā, tad šī pati komanda piedalīsies arī šajās sacensībās.

Turpmāk sezonas otrajā pusē norisināsies Latvijas čempionāts un tā uzvarētāji nodrošinās tiesības kļūt par Latvijas izlasi visā nākamajā sezonā (2020.gada februārī tiks noskaidrotas 2020./2021.gada sezonas izlases).

Jauktā pāra izlase

2019.gada 19. – 22.septembrī norisināsies Latvijas kvalifikācijas turnīrs jauktajiem pāriem, kuram varēja pieteikties jebkurš pāris. Līdz pieteikšanās termiņa beigām tika saņemti astoņu pāru pieteikumi, un šo sacensību uzvarētāji nodrošinās tiesības pārstāvēt valsti PKF rīkotajās sacensībās visā 2019./2020.gada sezonā.

Latvijas jaukto pāru čempionāts tiks aizvadīts februārī un tajā tiks noskaidrota Latvijas izlase visai 2020./2021.gada sezonai. Arī turpmāk jauktā pāra izlase nākamajai sezonai tiks noskaidrota Latvijas čempionātā.

Latvijas senioru vīriešu un sieviešu izlase

Latvijas čempionātā senioriem novembrī tiks noskaidrotas izlases visai sezonai, līdz ar to uzvarētāji varēs startēt pasaules čempionātā senioriem aprīlī. Šāda kārtība saglabāsies arī turpmākajos gados.

Latvijas junioru puišu, meiteņu, ratiņkērlinga un jauktā izlase

Iepriekšējās sezonas izskaņā tika aizvadīti Latvijas čempionāti junioriem, ratiņkērlingistiem un jauktajām komandām, kuros tika noskaidrotas izlases 2019./2020.gada sezonai. Šāda kārtība saglabāsies arī turpmāk un pavasarī tiks noskaidrotas attiecīgās izlases nākamajai sezonai.

Latvijas olimpiskā junioru izlase

Latvija pirmo reizi ir nodrošinājusi tiesības startēt 2020.gada Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs. Komandas sastāvu (divi puiši un divas meitenes) noteiks Latvijas Kērlinga asociācijas (LKA) valdes apstiprināts treneris.

Latvijas olimpiskā un paralimpiskā izlase

Latvijas olimpiskās un paralimpiskās izlases (turpmāk olimpiskās izlases) tiks noteiktas pēc snieguma 2019./2020. un 2020./2021.gada sezonā.

Faktiski tas nozīmēs, ka vīriešu un sieviešu konkurencē olimpiskās atlases kontekstā svarīgākās sacensības būs 2019.gada Latvijas kvalifikācijas turnīrs un 2020.gada Latvijas kērlinga čempionāts. Savukārt ratiņkērlingā tiek ņemts vērā 2019. un 2020.gada Latvijas ratiņkērlinga čempionāts.

Lai varētu pretendēt uz olimpiskās izlases statusu, komandai Latvijas izlases statusā 2019./2020. vai 2020./2021.gada sezonā ir jāpārstāv Latvija PKF rīkotajās sacensībās:

  • ja abās sezonās Latviju pārstāv viena komanda, šī komanda nodrošina tiesības kļūt par olimpisko izlasi;
  • ja abās sezonās Latviju pārstāv divas vai vairāk komandas, tad tiek rīkots kvalifikācijas turnīrs starp šīm komandām. Izņēmums – ja Latvijai tiešā veidā ir nodrošināta dalība olimpiskajās vai paralimpiskajās spēlēs un viena no šīm komandām ir izcīnījusi vismaz 75% no kvalifikācijas punktiem, tad šī komanda tiek apstiprināta par olimpisko izlasi;
  • ja abās sezonās Latviju pārstāvējušās komandas, mainoties sastāvam, nespēj nodrošināt pārmantojamību, tad tiek rīkots Latvijas olimpiskais kvalifikācijas turnīrs, kurā var piedalīties ikviena komanda.

Olimpiskajā sezonā šī komanda piedalīsies tikai olimpiskajās/paralimpiskajās spēlēs un to atlases turnīros, bet Eiropas un pasaules čempionātos startēs nākamā spēcīgākā komanda.

Kamēr PKF nav vienojusies ar Starptautisko olimpisko komiteju un Starptautisko paralimpisko komiteju, nav zināms, vai saglabāsies līdzšinējā atlases kārtība četrgades nozīmīgākajām sacensībām. Vismaz neoficiālā informācija liecina, ka Latvijas sieviešu izlasei, iespējams, vēl nemaz nav nodrošināta vieta olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā.
 

Kas notiks ar finansiālo atbalstu?

Vīriešu, sieviešu un jauktā pāra izlases un komandas

Kvalifikācijas turnīra vīriešiem un sievietēm dalībniekiem līdz sacensību sākumam saglabājas līdzšinējie noteikumi – Latvijas čempionāta trīs labākās komandas var saņemt līdzfinansējumu, lai sagatavotos kvalifikācijas turnīram, ja komanda apmeklē vismaz vienu ārvalstu turnīru.

Kvalifikācijas turnīram jauktajiem pāriem komandas gatavojas par saviem līdzekļiem.

Kvalifikācijas turnīra trīs labākās komandas nodrošinās komandai finansējumu visai 2019./2020.gada sezonai, kas būs izmantojams tikai ledus treniņiem un turnīru tiešajiem izdevumiem (dalības maksas, ceļa izdevumi, uzturēšanās izdevumi).

Vīriešiem un sievietēm:
1.vieta – 5’000 EUR, 100% LKA finansējums,
2.vieta – 3’000 EUR, 75% LKA līdzfinansējums,
3.vieta – 2’000 EUR, 50% LKA līdzfinansējums.

Jauktajiem pāriem:
1.vieta – 2’500 EUR, 100% LKA finansējums,
2.vieta – 1’500 EUR, 75% LKA līdzfinansējums,
3.vieta – 1’000 EUR, 50% LKA līdzfinansējums.

Papildus minētajam finansējumam Latvijas izlasei tiks segti izdevumi, kas ir tieši saistīti ar dalību PKF rīkotajos Eiropas, pasaules čempionātos un to kvalifikācijas turnīros.

Tieši tādā pat apmērā finansējumu nākamajai sezonai nodrošinās Latvijas čempionāta trīs labākās komandas.

Turpmāk kvalifikācijas turnīra vai Latvijas čempionāta trīs labākajām komandām būs pieejama arī īpaša atbalsta programma. Iesniedzot detalizētu sagatavošanās plānu un izpildot minimālās izvirzītās prasības (sezonā vismaz 80 stundas ledus treniņi, 20 treniņspēles pret atbilstoša līmeņa komandām, neskaitot dalību Latvijas čempionātā, PKF sacensībās utt.), komanda varēs pretendēt uz pilnu finansējumu. Komandai gan jārēķinās, ka katru mēnesi būs jāatskaitās par paveikto un saistību nepildīšanas gadījumā būs arī finansiālas sankcijas.

Senioru vīriešu, sieviešu un jauktā izlase

Šim trim izlasēm finansiāli nekas nemainīsies. Arī turpmāk tiks segti ceļa izdevumi 100 EUR apmērā un uzturēšanās izdevumi 200 EUR apmērā katram izlases dalībniekam.

Junioru izlases un komandas

Ar katru junioru komandu, kas piedalās Latvijas junioru čempionātā, tiek atsevišķi saskaņots sagatavošanās plāns. Komandu dalībnieki veic ikmēneša maksājumu, bet LKA sedz visus komandas izdevumus.

Ratiņkērlinga komandas

Ratiņkērlinga komandas tiek finansētas saskaņā ar Latvijas Paralimpiskās komitejas piešķirto finansējumu un LKA papildus piešķirtajiem budžeta līdzekļiem attiecīgajā kalendārajā sezonā.
 

Kāpēc šādas izmaiņas bija nepieciešamas?

Pēc 2018.gada olimpiskajām un paralimpiskajām spēlēm ir notikušas vairākas būtiskas izmaiņas PKF rīkoto sacensību kalendārā.

Vīriešiem un sievietēm papildus Eiropas un pasaules čempionātam ir parādījies starpposms – pasaules čempionāta kvalifikācija. Jauktajiem pāriem pasaules čempionātā startē tikai pasaules 20 labākās komandas un Latvijai būs jāpiedalās jaunizveidotajā pasaules čempionāta kvalifikācijā. 2021./2022.gada sezonā olimpiskajām spēlēm būs iespējams kvalificēties ikvienai valstij caur jaunizveidoto olimpisko pirmskvalifikācijas turnīru. Līdz ar to aug sacensību skaits, kurās Latvijas sportistiem ir jābūt gataviem spēlēt.

Ieskatoties sacensību kalendārā kļuva skaidrs, ka ir jāmainās izlašu atlases un finansēšanas principiem Latvijā. Tieši tāpēc LKA valdē vairāk nekā gada garumā esam diskutējuši par nepieciešamajām izmaiņām, lai palīdzētu mūsu sportistiem gūt panākumus arī turpmāk.


Liels paldies LKA biedriem par iesūtītajiem labojumiem, komentāriem un ierosinājumiem!

Diskusiju laikā kā viens no būtiskākajiem šķēršļiem kērlinga attīstībai Latvijā izkristalizējās laika trūkums. Lai startētu visās nozīmīgākajās Latvijas sacensībās un pārstāvētu valsti, ar atvaļinājumu vien nepietiek. Turklāt, lai sagatavotos atbilstošā līmenī, ir nepieciešams ne tikai trenēties, bet piedalīties arī dažādos turnīros. Atsakoties no Latvijas kvalifikācijas turnīriem, komandām pavērsies plašākas iespējas savlaicīgi plānot savu sacensību kalendāru.

Tāpat, lai veiksmīgi sagatavotos nozīmīgākajām sacensībām, svarīgs ir arī finansiālais aspekts. Līdz šim LKA finansēja labākās komandas no turnīra līdz turnīram, līdz ar to bija stipri vien apgrūtināta visas sezonas plānošana, ja vien komandas pašas nebija gatavas personīgi ieguldīt ievērojamus finanšu līdzekļus. Jaunā sistēma dos iespēju plānot treniņus un sacensības visas sezonas garumā.

Vai šīs izmaiņas ļaus Latvijas izlasēm izcīnīt vietu 2022.gada un turpmākajās olimpiskajās spēlēs, rādīs laiks. Bet ļoti ceru, ka jaunie noteikumi motivēs komandas strādāt un sasniegt vairāk.

Lai izdodas!


Foto: WCF/Richard Gray

 

 

 

Autors: Artis Zentelis (LKA ģenerālsekretārs)

Ģenerālsponsori


Atbalstītāji