Kērlinga spēlētāja profesionālās ētikas normas un nerakstīti likumi

Latvijas kērlinga saimes pārstāvis:

 1. Ar savu uzvedību un rīcību veicina Latvijas valsts tēla veidošanu, kā arī kērlinga kā sporta veida būtību, principus un atpazīstamību;
 2. Izturas ar cieņu pēc visaugstākajiem standartiem pret kērlinga saimes pārstāvjiem, kērlinga spēles pretiniekiem, tiesnešiem, kā arī pret apkārtējo sabiedrību kopumā;
 3. Demonstrē patiesi sportiskas uzvedības garu, kas balstās uz godīgas spēles principiem;
 4. Rīkojas profesionāli un godprātīgi, ievērojot Latvijas kērlinga intereses;
 5. Rīkojas atbilstoši kērlinga spēles pamatpostulāta – kērlinga gara (Spirit of Curling) būtībai;
 6. Atturas no rīcības, kas varētu veicināt noteikumu pārkāpšanu;
 7. Nekad apzināti nepārkāpj noteikumus. Ja nejauši noteikumi ir pārkāpti, uzreiz par to paziņo pretiniekam un tiesnesim;
 8. Nekad apzināti neslēpj komandas biedra noteikumu pārkāpumu, uzreiz to paziņojot pretiniekam un tiesnesim;
 9. Noteikumus interpretē objektīvi, paturot prātā, ka šo noteikumu mērķis ir nodrošināt spēles pareizu un godīgu spēlēšanu;
 10. Rīkojas, lai novērstu negodīgu, diskriminējošu praksi;
 11. Izturas sportiski un cieņpilni, nelietojot necenzētu un aizskarošu valodu un žestus, kas vērsti pret pretiniekiem, tiesnešiem, skatītājiem, jeb citām iesaistītām personām;
 12. Ciena citu cilvēku individuālās atšķirības;
 13. Neizsakās necienīgi pret citu cilvēku etnisko, reliģisko vai kādas sociālas grupas piederību;
 14. Savā rīcībā un izteikumos ir politiski neitrāls;
 15. Ar savu rīcību neveic darbības, kas varētu kaitēt Latvijas valsts, spota institūciju, Latvijas kērlinga asociācijas un kērlinga klubu reputācijai.

 


 

 • Nenokavē! Uz spēli atnāc laicīgi, lai pagūtu pārģērbties un ievingrināties pirms spēles. Ja Tu kavējies, Tu aizkavē septiņus citus kērlinga spēlētājus. Kavēšanās izsit no līdzsvara gan pretiniekus, gan Tavus komandas biedrus. Ja jau iepriekš zini, ka kavēsies, brīdini savu komandu par to jau iepriekš.
 • Sāc ar rokasspiedienu! Pirms spēles sasveicinies ar pretinieka komandas spēlētājiem, stādies priekšā un novēli tiem labu spēli. Pārliecinies, vai visi ir iepazīstināti.
 • Spēli beidz ar rokasspiedienu! Pēc spēles sarokojieties ar draudzīgu rokasspiedienu un izsaki pateicību par spēli. Pēc tradīcijas, spēles uzvarētāji pacienā pretiniekus ar dzērieniem. Tie, savukārt, veic atbildes žestu.
 • Vingrinies brīvajā laukumā! Ja uz spēli (ledu) esi atnācis ātrāk un vēlies, ievingrināšanās dēļ, veikt dažus metienus, nelaid garām tādu iespēju. Bet noteikti pārliecinies, vai Tu vingrinies uz celiņa, kur nenotiks oficiālā spēle.
 • Seko ledus tīrībai! Pārauj apavus pirms izej uz ledus. Smiltis un netīrumi – vislielākie ledus „ienaidnieki”. Spēļu apavi jāizmanto tikai spēlēšanai, turi tos vienmēr tīrus.
 • Sveic labu metienu! Sveic un priecājies par labiem abu komandu metieniem, bet tai pašā laikā piever acis par pretinieka neveiksmīgu metienu, vai citām pretinieku neveiksmēm. Šī ir viena no labākajām kērlinga tradīcijām.
 • Esi gatavs metienam! Ieņem metiena pozīciju tiklīdz, kā pretinieks ir veicis savu metienu. Nepieļauj pauzes spēlē, vilcināšanās samazina sportisko azartu. Esi gatavs ledus berzēšanai, tiklīdz Tavs partneris ir veicis metienu. Nezaudē uzmanību un seko akmenim.
 • Esi laipns! Netraucē pretiniekam, kad viņš gatavojas metienam. Uzturies pie laukuma daļas malējās līnijas, ievēro izvietošanās noteikumus uz laukuma, centies nerunāt un nekustēties. Nestāvi aiz „mājas”, kad pretinieks veic metienu. Atceries, ka spēlētājiem, kuri ir brīvi no metieniem vai ledus berzēšanas, jāuzturas pie malējās laukuma līnijas starp abām metiena līnijām (hog-line).
 • Sagaidi rezultātu! Skipi un vice-skipi – vienīgie spēlētāji, kuri grīkst ieiet „mājā”, kad noskaidrojas enda rezultāts. Pārējiem spēlētājiem jāgaida aiz metiena līnijas, kamēr netiks saņemta atļauja ieiet „mājā”, lai novāktu akmeņus.

Ģenerālsponsori


Atbalstītāji