Paralimpiskajā ratiņkērlinga turnīrā pirmo reizi vēsturē triumfē Ķīna
Dienvidkorejas pilsētā Phjončhanā noslēdzies paralimpisko spēļu ratiņkērlinga turnīrs, kas norisinājās astoņas dienas no 10. līdz 17.martam. Par paralimpiskajiem čempioniem 2018.gada spēlēs kļuva Ķīnas izlase.
 
Kopš 2006.gada Turīnas paralimpiskajām spēlēm ratiņkērlinga turnīrā pirmo reizi piedalījās 12 valstu izlases. Turnīrs norisinājās kā ierasts, komandām izspēlējot savā starpā vienu reizi, lai pēc 11 spēlēm būtu zināmas tās četras labākās, kas turpinās cīņu par medaļām.
 
Ratiņkērlinga turnīra komandas: Neitrālie paralimpiskie atlēti no Krievijas, Norvēģija, Ķīna, Kanāda, ASV, Koreja, Lielbritānija, Šveice, Somija, Vācija, Slovākija un Zviedrija.
 
Korejas, Kanādas un Ķīnas izlases pamatturnīrā izcīnīja deviņas uzvaras un tikai divas reizes piekāpās konkurentiem, kā arī visa pamatturnīra laikā atradās tabulas galvgalī. Savukārt pašreizējai pasaules čempionei Norvēģijai bija krietni vien jāpapūlas, lai nodrošinātu vietu izslēgšanas kārtā, jo vēl līdz astotajai spēlei nekas neliecināja, ka viņiem izdodies visās atlikušajās uzvarēt un iekļūt cīņā par medaļām.
 
Kā izrādījās Norvēģijas izlase turpināja savu uzvaras gājienu arī pusfinālā, kurā tikās ar mājiniekiem korejiešiem. Šī spēle izvērtās ļoti spraiga, jo astoņos endos uzvarētājs netika noskaidrots, kas liecināja, ka pie rezultāta 6:6 bija nepieciešams ekstra ends. Tajā priekšrocības norvēģiem, kuri ar pēdējā akmens tiesībām ieguva divus punktus un uzvaru pār Koreju ar 8:6, nodrošinot sev vietu cīņā par paralimpisko zeltu.
 
Otrā pusfinālā sacentās Kanādas un Ķīnas izlases. Līdzīgi kā pirmais pusfināls, arī šis izvērtās saspringts, turklāt mazrezultatīvs. Šo līdzvērtīgo komandu duelī pēc pieciem endiem neizšķirts 3:3. Ķīnas kērlingistiem prātīgi nospēlējot nākamos divus endus – abi tika „nonullēti”, tas viņiem deva iespēju astotajā ar pēdējā akmens tiesībām izraut uzvaru, kas arī sanāca. Līdz ar to pie uzvaras ar 4:3 Ķīnas izlase iekļūst finālā, bet Kanāda pirmo reizi vēsturē nespēs vairs aizstāvēt iepriekšējo paralimpisko spēļu čempiona titulu.
 
Lai gan ceturtais paralimpiskais zelts kanādiešiem iet secen, tomēr bez medaļām viņi neizpalika. Spēlē par 3.vietu Kanādas izlasei pretim stājās Korejas pārstāvji. Līdz ceturtā enda beigām, spēles pirmajā pusē dominēja Kanāda, panākot trīs punktu pārsvaru 4:1. Korejas spēlētājiem izdevās pietuvoties rezultātā līdz -2 pēc septiņiem endiem. Astotajā viņiem bija iespēja nozagt divus punktus, tomēr pēdējo akmeni nesanāca iestumt mājas centrā, lai sarežģītu kanādiešiem iespēju nepieļaut rezultāta izlīdzinājumu. Līdz ar to pie rezultāta 5:3 Kanādas izlase varēja svinēt ceturtās medaļas izcīnīšanu četrās paralimpiskajās spēlēs, tiesa šoreiz tikai bronzas.
 
Ratiņkērlinga turnīra galvenajā mačā – finālā tikās Ķīnas un Norvēģijas izlases. Spēles rezultātu pirmajā endā ar pēdējā akmens tiesībām atklāja ķīnieši, paņemot divus punktus. Nākamajā Norvēģijai tikai viens, toties, nospēlējot labāk trešo endu, norvēģiem izdodas nozagt divus, kas viņus izvirzīja vadībā ar 3:2. Neizšķirts rezultāts pēc četriem endiem liecināja, ka spēles galotne būs interesanta un finālspēles cienīga. Tieši tā arī notika, jo Norvēģijai iekrājot pa punktam sestajā un astotajā endā, bet Ķīnas izlasei septītajā izcīnot divus, uz tablo vēl aizvien neizšķirts (5:5) un galvenā cīņa ievirzījās ekstra endā. Tajā norvēģiem bija jāzog, lai uzvarētu un savu pasaules čempionu titulu papildinātu ar paralimpisko zeltu, tomēr Norvēģijas izlasei pēdējais akmens neizdevās kā plānots, lai varētu nozagt, līdz ar to pirmo reizi paralimpisko spēļu vēsturē Ķīnas ratiņkērlinga komanda izcīna zelta medaļas, uzvarot Norvēģiju ar 6:5.
 
Finālspēli no paralimpisko spēļu ratiņkērlinga turnīra šodien, 17.martā plkst. 13:00 varēs skatīties Latvijas televīzijas kanālā – LTV7.
 
Kopvērtējums pēc apļa turnīra kārtas:
Vieta
Valsts
Spēles
Uzvaras
Zaudējumi
1.
Koreja
11
9
2
2.
Kanāda
11
9
2
3.
Ķīna
11
9
2
4.
Norvēģija
11
7
4
5.
Neitrālie paralimpiskie atlēti no Krievijas
11
5
6
6.
Šveice
11
5
6
7.
Lielbritānija
11
5
6
8.
Vācija
11
5
6
9.
Slovākija
11
4
7
10.
Zviedrija
11
4
7
11.
Somija
11
2
9
12.
ASV
11
2
9
 
Medaļu sadalījums:
1.vieta – Ķīna
2.vieta – Norvēģija
3.vieta – Kanāda
 
Foto: WCF / Céline Stucki
 
 
 
 
 
 
Autore: Linda Mangale

Ģenerālsponsori


Atbalstītāji